Türkiye Rallisi’ne Dayanıklılığı ve Hızıyla Skoda Fabia R5 Damga Vurdu

Türkiye Rallisi’ne Dayanıklılığı ve Hızıyla Skoda Fabia R5 Damga Vurdu

16.9.18

Skoda’nın başarılı ralli aracı Fabia R5, bu defa zorlu Türkiye Rallisi’nde üstün bir performans göstererek kendisini kanıtladı. WRC2 kategorisinde yarışan Fabia R5, fabrika takımı pilotu Jan Kopecky‘nin genel klasmanda lider olmasıyla önemli bir başarıya imza attı. Fabia R5 ile yarışan Türk pilotlar Burak Çukurova-Vedat Bostancı ise, En İyi Türk ekibi olarak klasmanlarında zafer elde ettiler.

Kopecky Türkiye’deki galibiyetle sezon içerisinde beşinci zaferini alırken, Burak Çukurova-Vedat Bostancı ise bu başarıyla Türkiye Ralli Şampiyonası liderliğine yükseldi.

En başarılı Türk ekibi: BC Vision Motorsport
Fabia R5, aynı zamanda Türkiye Rallisi’nde en başarılı Türk ekibi olan BC Vision Motorsport takımıyla da çok büyük bir başarıya ulaştı. BC Vision Motorsport takımı, Burak Çukurova-Vedat Bostancı ve Erkan Güral–Burak Koçoğlu ile birlikte Fabia R5 yarış aracıyla WRC2 Türkler sınıflandırmasında birinci ve üçüncü sırayı elde ettiler. Burak Çukurova-Vedat Bostancı, yüksek tempoları ve sorunsuz sürüşleriyle en yakın rakibine 14 dakika 51 saniye fark atarak dikatleri üzerine topladılar.

Takımlar, otomobiller ve pilotlar adına yorucu ve zorlu bir ralli olan Türkiye Rallisi, hem yüksek sıcaklığı, hem de kırıcı yollara sahip etaplarıyla büyük bir heyecana sahne oldu. Skoda Fabia R5 ise, bir kez daha dayanıklılık ve istikrarın sembolü oldu. Daha önce hiçbir rallide teknik problemden kalmayan Fabia R5, bu başarısını devam ettirdi.

“Bir Türk olarak bu klasmanda gelmiş geçmiş en iyi dereceyi aldık“
Türkiye Rallisi’nde önemli bir başarıya imza atan Burak Çukurova, rakipleri problemler yaşarken Fabia R5’in dayanıklılığın altını çizerek, “Zorlu Türkiye Rallisi’ni bitirdik. Toplamda 317 kilometrelik etap tamamladık ve bu aslında üç Türkiye Ralli Şampiyonası yarışına denk gelen bir uzunluk. Dün öğlene kadar olan Türkiye Ralli Şampiyonası’nı 15 dakika farkla birinci olarak tamamladık. Buraya 25 Türk ekbini katılmıştı ve bunların sadece 3’ü ralliyi bitirebildi. Üstelik bu 3 finişten ikisi bizim takımdan geldi. Ardından WRC’yi takip etmeye devam ettik ve Dünya Şampiyonası WRC2 klasmanında 6. olduk. Bugüne kadar bir Türk olarak bu klasmanda gelmiş geçmiş en iyi dereceyi elde ettik. Biz burada dayanıklılığımızı ve istikrarımızı göstermiş olduk. Ayrıca Türkiye’de Takımlar ve Pilotlar Şampiyonası liderliğine çıktığımız için de mutluyuz. Rakiplerimizin bu kadar döküldüğü, hiçbir aracının yarışa devam edemediği bir yerde bizim iki aracımızla sorunsuz bir şekilde finişe gelmek bizi ayrıca gururlandırıyor. Podyumu domine ettik ve bizim için unutulmayacak bir ralli oldu“ dedi.

Burak Çukurova ve Vedat Bostancı ikilisi, bu sonuçlarla birlikte Türkiye Ralli Şampiyonası’nda Pilotler ve Co-pilotlar Sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Takımlar Şampiyonası’nda da BC Vision Motorsport liderliğe yükseldi.

Türkiye Ralli Şampiyonası, 20-21 Ekim tarihlerinde İstanbul Rallisi ile devam edecek. Fabia R5’in liderlik ettiği WRC2 Şampiyonası‘nda ise 4-7 Ekim tarihleri arasında Britanya Rallisi yapılacak.
 

Tıklayınız

Haberler sayfasına geri dönmek için